Apel na řeckou vládu: Zachraňte důstojnost, zachraňte centra PIKPA a Kara Tepe

5. října 2020

Dva týdny po ničivých požárech v uprchlickém táboře Moria padlo ze strany Notise Mitrakise, řeckého ministra pro migraci a azyl, rozhodnutí uzavřít dva menší tábory PIKPA a Kara Tepe. Tábory hostí ty nejzranitelnější skupiny lidí na útěku, jako děti bez doprovodu, osoby se zdravotním postižením nebo přeživší mučení a sexuálního násilí.

Apel na řeckou vládu: Zachraňte důstojnost, zachraňte centra PIKPA a Kara Tepe
5. října 2020 - Apel na řeckou vládu: Zachraňte důstojnost, zachraňte centra PIKPA a Kara Tepe

Foto: Tábory PIKPA a Kara Tepe. | Zdroj: Terre des hommes Hellas

Více než 12 000 lidí na útěku bylo nuceno opustit nechvalně známý uprchlický tábor Moria. Řecká vláda zajistila stavbu nového tábora, ve kterém ale panují ještě horší životní podmínky než v Morii. „Lidé se bojí a vědí, že řešením není přemístění do dalšího tábora, jako byla Moria. Je to beznadějná situace... Je to stále opakující se noční můra.“ komentují situaci Lékaři bez hranic. V Morii 2.0, jak se novému táboru začalo přezdívat, je kritický nedostatek sanitačních a hygienických zařízení, lékařské péče a lidé v něm dostávají jen jedno jídlo denně.

PA153658Foto: Tábory PIKPA a Kara Tepe. | Zdroj: Terre des hommes Hellas

Nemluvě o situaci dětí bez doprovodu, nemocných, přeživších sexuálního násilí a mučení a dalších zranitelných skupin. Právě těm poskytovaly poslední roky zázemí svépomocně řízené centrum PIKPA a obcí spravovaný tábor Kara Tepe, jejichž provoz ministr pro migraci a azyl rozhodl do 15. října ukončit. Přesun lidí, kteří centra PIKPA a Kara Tepe obývají do nového uprchlického tábora by ohrozil jejich fyzické a duševní zdraví. Caroline Willemen, která pracuje na klinice pro oběti mučení, řekla Deutsche Welle o podmínkách v novém táboře následující: „Mou největší obavou je otázka lidské důstojnosti a duševního zdraví. Máme kliniku, na které se léčí oběti mučení, většina jsou svobodní muži, kteří půjdou žít do stanů s dalšími 195 lidmi, které neznají. To není místo, kde by mohli žít.“

P4300379Foto: Tábory PIKPA a Kara Tepe. | Zdroj: Terre des hommes Hellas

Řecké neziskové organizace vydaly prohlášení žádající odvolání rozhodnutí o uzavření center PIKPA a Kara Tepe „Zachraňte důstojnost, zachraňte zařízení PIKPA a Kara Tepe“. Prohlášení podepsalo více než 160 organizací nejen z Řecka, mezi nimi také Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE. „Autority by měly nejen zvrátit rozhodnutí o uzavření těchto zařízení, ale v těchto časech veliké nouze více posílit a ochránit všechna alternativní důstojná řešení pro ubytování a ochranu žadatelů o azyl.“ Centra by i nadále měla poskytovat zázemí těm nejzranitelnějším lidem na útěku, pro které je nový tábor ještě rizikovějším prostředím pro život, než byla Moria.