Bezútěšná situace migrantů a uprchlíků v Bosně a Hercegovině

19. února 2021

Letošní zimu došlo k neúměrnému zhoršení situace migrantů a uprchlíků přebývajících v Bosně a Hercegovině. Stalo se tak poté, co vláda nebyla schopna vyslyšet volání po zlepšení podmínek v táborech pro přežití zimy. Obyvatelé středisek jsou závislí na pomoci zvnějšku, chybí jim hlavně boty, deky, spací pytle. Uzavřené boty jsou považovány za luxus.

Bezútěšná situace migrantů a uprchlíků v Bosně a Hercegovině
19. února 2021 - Bezútěšná situace migrantů a uprchlíků v Bosně a Hercegovině

K nynější eskalaci problémů došlo v přijímacím středisku Lipa, které původně mělo být jen dočasnou zastávkou. Nebylo moc vybavené, k dispozici byly jen stany a žádné jiné přístřeší. S bosenskou vládou byla uzavřena dohoda, že před nástupem zimy dojde k renovaci, tak aby lidé pobývající ve středisku získali přístup k vodě, zdrojům tepla apod. Žádné změny se však nestaly a Mezinárodní organizace pro migraci, IOM, proto po nátlaku v prosinci 2020 zastavila podporu střediska. Nakonec, když ani to nepomohlo, ze střediska spolu s dalšími působícími organizacemi odešla a činnost střediska byla oficiálně ukončena. Rychle poté začali odcházet i sami migranti, pro které vláda nebyla schopna najít náhradní ubytování. Část bývalých obyvatel střediska se dostala blíže k hranici s Chorvatskem, kde přežívají v lesích nebo na ulicích v městech. Další měli být přestěhováni do jiného střediska, avšak přesun do zkomplikovaly negativní reakce místních. Uprchlíci a migranti se tak vrátit zpět do střediska, který byl mezitím zničen požárem. Ten při odchodu podle IOM založili sami bývalí obyvatelé tábora frustrovaní z nastalé situace. Nikdo nebyl zraněn, ale byla zničena většinu stanů a ostatního vybavení. Lidé nyní nemají povolení ze střediska vůbec odcházet. Došlo k velmi mírnému zlepšení díky instalaci vyhřívaných stanů, avšak ve středisku stále neteče voda chybí pořádné prostředky k desinfikování.

Přijímací středisko Lipa ale není jediným problém azylové a migrační situace v Bosně. K uzavírání středisek docházelo již dříve – jedno z největších středisek bylo uzavřeno přes noc před čtyřmi měsíci. Lidé jsou pak přestěhováni do jiných středisek, nebo jako část bývalých obyvatel Lipy hledají útočiště na jiných místech, v lesích, ve městech na ulicích apod. Pro ně je určena pomoc mobilních týmů, které aktivně vyhledávají ty, jež potřebují pomoc. Může jít o osamocené děti nebo jedince se zdravotními problémy. Mobilní týmy je dokáží je identifikovat, poskytnout jim balíček první pomoci a odkázat je na další již profilovanou pomoc. 

BOSNA

Refugees and migrants have taken to living in makeshift forest camps in Bosnia | Photo: Marina Strauss/DW

Článek převzat z: Refugees stuck in hopeless situation at EU border in Bosnia - InfoMigrants

Další fotografie dokumentující situaci v Bosně zde:

A Bosnian winter: families bid to reach Europe's heart – in pictures | Global development | The Guardian