Další podnětné články z oblasti migrace a Cílů udržitelného rozvoje

16. června 2021

Navazujeme na nedávný článek, který shrnoval zajímavé události, zprávy, či podcasty z oblasti Cílů udržitelného rozvoje a migrace. Níže se dočtete, které články nás za posledné dobu nejvíce zaujaly.

Další
16. června 2021 - Další podnětné články z oblasti migrace a Cílů udržitelného rozvoje

Nejprve bychom rádi připoměli akci Týden pro klima, která probíhá od 14. do 20 června. Akce probíhá napříč celou republikou a součástí jsou jak online, tak offline přednášky.

Program jednotlivých přednášek naleznete ZDE.


Doporočujeme nový pětidílný podcast z produkce Heinrich-Böll-Stiftung. Podcast nese název Příběh uhlí. Redaktor Ondřej Šebestík popisuje minulost, současnost i budoucnost uhlí v Česku a spolu z hosty z řad vědců, politiků i občanských aktivistů se zamýšlí nad výzvami a možnými směry zelené transformace uhelných regionů.

Podcast je k diskozici na webových stránkách Heinrich-Böll-Stiftung.


Inspirativní článek od Týdeníku Respekt, který se věnuje státům, které zodpovědně přistupují ke třídění, ochraně přírodě apod. V tomto ohledu se nejvíce zmiňuje Kostarika.

"Představte si středoamerickou republiku, která většinu svých deštných pralesů proměnila v dobytčí pastviny. Načež prezident prohlásí: „Uděláme konstruktivní alianci s přírodou.“ Během tří desetiletí lesnatost stoupne na dvojnásobek, z čísel podobných znojemské nížině na ekvivalent šumavských okresů. Stát rozhodně není liduprázdný, má zhruba stejnou hustotu osídlení jako Evropská unie. Přesto čtvrtinu z něj tvoří národní parky a rezervace. A kolem oživlé krajiny vznikne dynamická ekonomika. Tropická divočina s tapíry, tukany a barevnými broméliemi přivádí miliony turistů. Osmdesát procent proudu se vyrábí z obnovitelných zdrojů hlavně díky řekám, co tečou ze zelených kopců a pohánějí hydroelektrárny."

Článek byl otištěn ve 22. vydání a k dispozici je také online ZDE.


Příklad dobré praxe nás potěšil v článku od ČT24. Článek se věnuje nové věděcké studii, jejíž autoři zkoumali vývoj tří lokalit v Peru po dobu 5 tisíc let. Díky analýze mikroskopických fosilních zbytků semen v půdě došli k závěru, že někdejší obyvatelé Amazonie se dokázali přizpůsobit prostředí a nevyvíjeli žádnou aktivitu, aby to bylo naopak.

"Dávní domorodí obyvatelé Amazonie dokázali v deštném pralese žít po tisíce let bez toho, aby vyhubili byť jen jediný rostlinný druh nebo nějak významněji proměnili jejich skladbu."

Článek k dispozici ZDE.


Opět se vracíme k Týdeníku Respekt, kde nás zaujal článek "Klima jako lidské právo".

Článek se věnuje "případu Shell" kdy na konci května vynesl soud v nizozemském Haagu přelomový rozsudek. Ropnému gigantu Shell uložil do roku 2030 omezit produkci emisí o 45 procent oproti stavu v roce 2019. Historicky poprvé tak soud nařídil soukromé společnosti, aby své počínání uzpůsobila potřebě boje s klimatickou změnou

Článek doprovází také rozhovor s nizozemskou profesorkou mezinárodního klimatického práva Margaretha Wewerinke-Singh o vítězství aktivistů nad ropnou společností.

Článek byl otištěn ve 23. vydání a k dispozici je také online ZDE. Doprovodný rozhovor naleznete ZDE