Platforma rozvojových organizací – Ambrela, čelila minulý týden stovkám nenávistných komentářů na sociálních sítích po zveřejnění videa o rozmanitosti cizokrajných chutí a o úctě a respektu k lidem, pro které se Slovensko stalo novým domovem. Takováto ukázka netolerance jen potvrdila, jak důležité je přivést tato témata i mezi lidi mimo tzv. "nevládní bublinu".
Ambrela proto dále pokračuje v dobře fungující kampani Tváře migrace, která běží současně v sedmi zemích EU. Ambrela tento týden zveřejnila další osvětové video ’Tolerancia je fair-play‘ od agentury Čosi, které se přesouvá z gastro oblasti do sportu. I zde se očekávají rozporuplné reakce publika, ale je důležité otevřít diskusi a zamyslet se nad tématem vnímání a přijímání cizinců v naší společnosti. Video poukazuje na to, že nemůžeme donekonečna svádět souboj tohoto typu: my vs. oni a soustředit se na hledání rozdílů v kulturách namísto hledání společných rysů. Nové video odpovídá na otázky: "Jak souvisí slovenský fotbal s migrací; jak moc je Slovensko tolerantní a proč je tolerance fair play.
Vzhledem k tomu, že téměř každá vesnice na Slovensku má své vlastní fotbalové hřiště nebo stadion a že tímto sportem žijí celé rodiny, byla volba tématu pro druhé video jasná. Jeho koncepci vysvětluje i ředitel reklamní agentury Čosi Maroš Kemény: „Na tému tolerancie voči ľuďom inej kultúry či farby pleti sme chceli poukázať čo najjednoduchšie – cez fenomén futbalového rasizmu, ktorý je, žiaľ, stále prítomný aj na našich štadiónoch. Jeho typickým prejavom, ktorému mnohí hráči inej kultúry či farby pleti musia čeliť, je ‘bučanie’. Preto sme tento odsúdeniahodný prejav intolerancie preklopili do jednoduchého pozitívneho odkazu – ‘BU-BU-BUďme tolerantní“.
Video si můžete prohlédnout zde.
Sami protagonisté videa pocházejí ze západního Balkánu, Latinské Ameriky či subsaharské Afriky. Na Slovensku našli svůj druhý domov a pracovní uplatnění, ale stále se zajímají o to, jak si vedou jejich blízcí v konkrétních nízkopříjmových zemích. A právě prostřednictvím konkrétních životních příběhů se snaží kampaň Tváře migrace v rámci projektu Globální cíle a migrace zvýšit povědomí Slováků o důvodech a způsobech migrace optikou mezinárodního rozvoje. „Pre tých, ktorí by sa po pozretí videa chceli dozvedieť viac o práci Ambrely, sú na február pripravené online diskusie, v ktorých sa zameriame na opísanie príčin, spôsobujúcich v nízkopríjmových krajinách hlad, chudobu, domáce nepokoje a následnú migráciu“ připomíná výkonný tajemník Ambrely Daniel Kaba.
V rámci on-line debaty - která se bude konat na facebookové stránce Ambrely ve čtvrtek 11. února, budou zástupci členských organizací Ambrely hovořit o svém působení v zemích, které byly zasaženy humanitární krizí a současně ovlivněny nucenou migrací. „Dostanete šancu porozumieť projektu vzdelávania sýrskych detí v Libanone pod taktovkou organizácie Človek v ohrození; organizácia eRko priblíži, ako môže kolednícka zbierka Dobrá novina zlepšovať životné podmienky núdznych v druhom najchudobnejšom regióne Ugandy; no a Nadácia Integra zasa predstaví aktuálnu pomoc obyvateľstvu Etiópie, ktoré musí utekať do susedného Sudánu pre prebiehajúci vojenský konflikt v tigrajskej oblasti. Nebude chýbať ani pohľad na tému migrácie od zástupcu Slovenskej agentúry pre rozvojovú spoluprácu – SAMRS, ktorá takéto projekty spolufinancuje,” uzavírá pozvánku na online debatu v rámci kampaně Tváře migrace šéf Ambrely Daniel Kaba.
Více informací ke zmiňované kampani naleznete na stránkách Ambrely a kampaně Tváře migrace: www.ambrela.org a www.tvaremigracie.sk.