Workshop Jak se stát novinářem a nezbláznit se

8. listopadu 2021

Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE ve spolupráci s Jiřím Paszem nabízí workshop "Jak se stát novinářem a nezbláznit se", kde se budeme společně zabývat převážně publikační etikou ve vztahu k rozvojovým zemím. Akce se bude konat v místnosti René Skautského institutu na Staroměstském náměstí dne 3.12.2021 od 9.00 do 14.00 hodin. 

Jak se stát novinářem a nezbláznit se
8. listopadu 2021 - Workshop Jak se stát novinářem a nezbláznit se
Na jedné straně dětští vojáci, hlad, bída a utrpení v médiích. Na druhé straně usměvaví farmáři, nadšené děti a rovnoprávné ženy v brožurách neziskových organizací. Jak ve skutečnosti dnes vypadá život v rozvojových zemích? Jak by mělo vypadat vybalancované zpravodajství o miliardách různorodých lidí, kteří v nich žijí? A jak se dá udělat dobrý rozhovor s dětským vojákem nebo prostitutkou? (Je to vůbec k něčemu?!!)
 
Žijeme ve světě přesyceném informacemi. Každý den si musíme vybírat, odkud a jaké informace přijmeme jako pravdivé. Jak je na tom současná žurnalistika, co se daří a jaké jsou její největší výzvy? Dokáží ještě novináři a novinářky v éře dezinformací a clickbaitů racionálně předkládat veřejnosti realitu? Existuje objektivita, nebo už všichni žijeme v bulvárním reality show? Workshop je vhodný pro všechny, které zajímají rozvojové země ale i to, jak udělat s kýmkoliv dobře rozhovor, což se může hodit do výzkumu, při psaní diplomky, i v každodenním životě.
Na workshopu se budeme zabývat zásadními otázkami vztahu lidského fungování a novinářské etiky: proč nás přitahuje utrpení a drama? Na co se můžete zeptat a na co už ne? Co se ještě může vyfotit nebo natočit a co už ne? Jaký je dnes vlastně rozdíl mezi bulvární a seriózní žurnalistikou? Co jsou to kognitivní zkreslení a jak s nimi pracovat? Proč rozhodují titulky a jak je (ne)dělat? A může si novinář dělat selfíčka na frontě? Během workshopu si mimo jiné vyzkoušíme vytvoření vlastního článku optikou různých médií – bulváru i seriózního zpravodajství. Podíváme se společně na to, jak používat příběh, emoce, v kombinaci s daty a čísly, tak aby vznikl co nejpravdivější odraz reality. Společně se pokusíme odpovědět na otázku: co můžete dát dobrou žurnalistikou lidem a společnosti, a co může dobrá žurnalistika dát do života vám.
 
* Jiří Pasz je český novinář, fotograf, dokumentarista a rozvojový pracovník. Zpovídal dětské vojáky v Ugandě, točil o životě prostitutek v Nepálu, fotil pankáče v Barmě. Vydal knihu o duševním zdraví, točí audiodokumenty a píše pro různá média. Navštívil přes 50 zemí a v mnohých žil a pracoval. Specializuje se na lidská práva a zvyšování povědomí o humanitárních a rozvojových problémech.
 

Pro přihlášení na workshop vyplňte přihlašovací formulář níže:

Kapacita workshopu je 20 účastníků a účast je zdarma!
 
Workshop proběhne dne 3.12.2021 od 9:00 do 14:00 ve Skautském institutu v Praze, Staroměstské nám. 1/4, 110 00, Staré Město, místnost René.
 
Návrh bez názvu(6)