Migrace za prací - jeden z nejčastějších důvodů

27. května 2019

Každý desátý pracovník v ČR je cizinec – města i firmy řeší, jak je lépe zapojit do české společnosti. 13. května jsme se zúčastnili mezinárodní konference Města, migrace a integrace spolupořádanou Konsorciem nevládních organizací pracujících s migranty v ČR.

Migrace za prací - jeden z nejčastějších důvodů
27. května 2019 - Migrace za prací - jeden z nejčastějších důvodů

V mnoha oblastech pracovního trhu chybí kvalifikovaní i nekvalifikovaní pracovníci. Přivést zaměstnance ze zahraničí je však náročné. Tím spíš, pokud se jedná o pracovníky z tzv. třetích zemí (mimo EU/EFTA). V jejich případě je celý proces v České republice zdlouhavý a zahrnuje značnou byrokratickou zátěž.

Je v tomto ohledu český právní systém připraven na dnešní Evropu? Jak mohou zaměstnavatelé fungovat v rámci platných zákonů a regulací a přitom být společensky odpovědnými v procesu zaměstnávání cizinců?

13. 5. jsme se zúčastnili mezinárodní konference Města, migrace a integrace spolupořádanou Konsorciem nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, Sdružením pro integraci a migraci, Pražskou kanceláří Nadace Heinrich-Böll-Stiftung a OBSE Kanceláří pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR) pod záštitou primátora hl. m Prahy. Jednalo se o ojedinělou příležitost diskutovat téma práce s cizinci a sdílet příklady dobré praxe mezi účastníky z vládních, regionálních, akademických, nestátních a dalších institucí z České republiky, Řecka, Španělska, Holandska, Portugalska a Německa.

konference migrace za praci 1 konference migrace za praci 2

Diakonie se podílela na workshopu zaměřeném na české právo a pracovní migraci. Pro workshop se nám podařilo zajistit zajímavé spíkry:

Právní pohled na problematiku prezentovala Eva Babincová, seniorní migrační specialistka, Petyovský & Partners, která představila typické příklady klientů, s kterými se setkávají v praxi a zároveň co obnáší celý proces relokace zaměstnance.

Andrea Felixová, vedoucí HR, Landis+Gyr, představila typické úskalí, se kterými se potýkají personalisti v běžné firmě při získávání pracovníků ze zahraničí, což komplikuje celková nepřehlednost systému udělování pracovních povolení a víz.

Dagmar Charvátová představila právě startující projekt ČVUT.  Hlavním cílem projektu je odhalení potenciálu ukrajinské pracovní síly snížit očekávaný nedostatek pracovních sil ve vybraných odvětvích zpracovatelského průmyslu. V rámci projektu bude vytvořená metodika jak měřit úspěšnost a efektivitu migrace pracovníků. Cílem je také využít získané poznatky pro ovlivňování současné praxe a legislativy zaměřené na fenomén migrace.

Celý workshop moderovala Blanka Tollarová, analytička Konsorcia pro nevládních organizací pracující s migranty.

„Od března pracujeme na novém projektu, který si klade za cíl rozšířit povědomí lidí o fenoménu migrace. Migrace za prací je masivní jev. V ČR pracuje podle ČSÚ více jak půl milionu lidí ze zahraničí. Je logické, že firmy a místní samospráva a komunity stojí o poklidné zapojení cizinců do naší společnosti,“ říká Nella Líčková, česká koordinátorka projektu Tváře migrace (Faces of Migration) z Diakonie.