POŽÁRY V MORII: VÝZVA K NEPRODLENÉ RELOKACI VYSÍDLENÝCH OSOB Z ŘECKA

12. září 2020

Ničivé požáry, které v přelidněném táboře Moria na ostrově Lesbos propukly během úterní a středeční noci, zanechaly více než 12 000 lidí, mezi nimi přes 4 000 dětí, traumatizovaných a bez domova. Spolu s dalšími 50 organizacemi vyzýváme členské státy Evropské unie k neprodlené relokaci vysídlených osob z Řecka.

POŽÁRY V MORII: VÝZVA K NEPRODLENÉ RELOKACI VYSÍDLENÝCH OSOB Z ŘECKA
12. září 2020 - POŽÁRY V MORII: VÝZVA K NEPRODLENÉ RELOKACI VYSÍDLENÝCH OSOB Z ŘECKA

Dle hasičského sboru vypukl první požár v táboře Moria po úterní půlnoci a 12-13 000 lidí, kteří tábor obývali, byli nuceni se přesunout na ulici a následující noci strávit na krajnicích nebo parkovištích supermarketů, mnozí bez jídla nebo vody. Na neudržitelné podmínky, které nejen v táboře Moria, ale také v dalších hotspotech EU na Egejských ostrovech panují, upozorňují organizace občanské společnosti již více čtyři roky. Jen v Morii byla oficiální kapacita tábora překročena více než čtyřikrát. Situace se stala ještě nesnesitelnější kvůli zvýšenému riziku šíření nemoci Covid-19, které plynulo nejen z přeplněných kapacit tábora, ale také ze závažného nedostatku sanitačních a hygienických zařízení. Minulý týden bylo několik lidí z Morie pozitivně testovaných na Covid-19 a celý tábor se pak nacházel v karanténě.

Řecká vláda za podpory Evropské komise přemístila na řeckou pevninu 406 dětí bez doprovodu. „Řekli nám, že tři lodi jsou na cestě a tisíce těch nejzranitelnějších lidí s malými dětmi na nich najdou ubytování, ale několik tisíců lidí zůstane nezaopatřeno. „Je tu obrovský problém, protože obec nemá dostatečnou infrastrukturu, aby se o ně dokázala postarat“, řekl místní zpravodaj serveru Al Jazeera. Více než třicet organizací občanské společnosti z Řecka během včerejška vyzvalo řeckou vládu, aby uspíšila přesun vysídlených lidí na pevninu: „Přesun lidí z ostrova Lesbos na řeckou pevninu vyžaduje nalezení rychlých řešení pro aktuální situaci, kdy má většina ubytovacích zařízení pro uprchlíky a žadatele o azyl naplněnou kapacitu.“

Proto je nezbytné, aby na humanitární krizi na ostrově Lesbos zareagovaly také vlády členských zemí EU. Norsko a Nizozemsko se zavázaly k přemístění 50 a 100 jednotlivců. Vlády Francie a Německa přislíbily relokaci 400 dětí. Mnoho členských zemí již má zkušenost nejen z letošních relokací dětí bez doprovodu a může se opřít o stávající dobrou praxi a odborné znalosti. Organizace občanské společnosti napříč celou EU navíc apelují na zohlednění této katastrofy při vytváření nového Paktu o migraci a azylu: „Kromě toho žádáme Evropskou komisi, německé předsednictví Rady EU a členské státy, aby s děsivými obrazy hořící Morie zacházely jako s jednoznačným důkazem tragických následků, které má azylový a migrační systém EU založený na politikách zadržování a zastrašování, na lidských životech.“ Nová migrační a azylová politika EU může být příležitostí, jak se poučit z minulých chyb a nastavit nový začátek v přístupu k migraci a azylu, který bude založený na ochraně evropských hodnot lidských práv a důstojnosti.

Výzvu k neprodlené relokaci vysídlených osob z Řecka si můžete přečíst zde.