Přinášíme vám zajímavé články týkající se se témat migrace a Cílů udržitelného rozvoje

24. května 2021

Za minulé dny a týdny vzniklo mnoho podnětných článků, či debat na téma migrace, či udržitelného rozvoje. Rádi bychom se o ně s vámi podělili, níže tedy naleznete souhrn těch článků, či debat, které nás zaujali nejvíce!

Přinášíme vám zajímavé články týkající se se témat migrace a Cílů udržitelného rozvoje
24. května 2021 - Přinášíme vám zajímavé články týkající se se témat migrace a Cílů udržitelného rozvoje

První z článků najdete na webu irozhlas.cz. a týká se změn klimatu a především uhlíkové stopy každého z nás.

V článku najdete mnoho sociologických dat k uhlíkové stopě obyvatel v ČR.

Současně zde můžete vyplnit interatkivní kalkulačku uhlíkové stopy, která vám následně vygeneruje zajímavá srovnání dle věku, třídy a dalších faktorů.

„Ač se Česko řadí mezi menší státy, s 9,8 tunami CO2 na hlavu jsme v roce 2017 měli páté nejvyšší emise skleníkových plynů v Evropské unii a dvacáté na světě. Přibližně polovina z tohoto čísla leží mimo přímý vliv jednotlivců, tvoří ji emise z průmyslu, pracovišť a dalších oblastí, které výzkum nezkoumal. Zaměřil se hlavně na tu část, kterou lidé přímo ovlivňují svým spotřebním chováním a životním stylem.“

Článek si můžete přečíst zde: https://bit.ly/3uVGBDB


Na tento článek navazuje audio seriál, taktéž od irozhlas.cz, kde se ke klimatickým změnám vyjadřují lidé různých profesí a sociálních tříd.

Audio seriál si můžete poslechnout zde: https://bit.ly/33N64mX


Na webu DeníkuN najdete doprovodný článek k první debatě ze série odborných diskuzí zaměřující se na změny klimatu, které organizuje Europeum.

První debata přináší pohled na novou klimatickou politiku Spojených států i na to, jaký vliv bude mít nový kurz americké administrativy na ostatní státy.

Článek najdete zde: https://bit.ly/3v6CJzC

Jeho součástí je také záznam zmíňované debaty.


„Energie je základem života. Naše civilizace je na energii závislá. Bez ní bychom neměli pitnou vodu, dostatek potravin, tepla, informací, atd. Energetické zdroje jsou tudíž aktuální výzvou pro vědce, politiky a celou naši civilizaci. V dnešní době získáváme většinu energie spalováním fosilních paliv. Proč tomu tak je, když je to neudržitelný stav a vůbec to tak být nemusí? Dr. Michael Londesborough nabídne svůj energetický koktejl a vnese světlo do problematiky energetických zdrojů. Osvětlí podstatu a význam obnovitelných zdrojů (biomasa, energie vody, větru, slunce) a alternativních nefosilních zdrojů (jádro). Naznačí cesty, kterými se v budoucnu může ubírat světová energetika.“

To je úvod k další debatě, která se uskutečnila 11 května v Městské knihovně v Praze o významech obnovitelných zdrojů.

Její záznam můžete shlédnout zde: https://bit.ly/3bzR1kC


Další "článek" je dostupný pouze v anglickém jazyce na webu reuters.com. Jedná se o článek s velmi pěknou grafikou, který se zaměřuje na to, jakou roli hrají oceánské ekosystémy proti boji s klimatickou změnou.

Článek si můžete přečíst zde: https://tmsnrt.rs/346zHzv

Přejeme vám příjemné čtení!