Promítání filmu „Doma tady a teď“ a debata s Ami Luong v Domově odpočinku ve stáří v Krabčicích

2. ledna 2020

Před Vánoci jsme se v rámci projektu „Cíle udržitelného rozvoje a migrace“ vypravili do Domova odpočinku ve stáří v Krabčicích. Ve spolupráci s Mezinárodní organizací pro migraci (IOM) jsme tam uspořádali promítání filmu "Doma tady a teď", spojené s debatou s Ami Luong, komunitní tlumočnicí pro vietnamské klienty.

Promítání filmu „Doma tady a teď“ a debata s Ami Luong v Domově odpočinku ve stáří v Krabčicích
2. ledna 2020 - Promítání filmu „Doma tady a teď“ a debata s Ami Luong v Domově odpočinku ve stáří v Krabčicích

Dokument „Doma tady a teď“ je zaměřený na osudy tří cizinců z Čečenska, Ukrajiny a Sibiře žijících v Česku. Režisérka Linda Jablonská v něm hledá odpověď na to, zda se tu protagonistům dokumentu líbí, s jakými problémy se potýkají a zda děláme dost pro to, aby se u nás cítili jako doma. Pro klienty Domova odpočinku ve stáří byla tato akce zpestřením adventního období. Celkem se jich promítání zúčastnilo dvanáct.

Po promítání filmu představila Ami Luong nejprve činnost Mezinárodní organizace pro migraci, kde pracovala před mateřskou dovolenou. V České republice se IOM věnuje například asistovaným dobrovolným návratům a reintegraci, migraci a rozvoji, prevenci zneužívání migrantů a obchodu s lidmi, integraci migrantů v ČR nebo pracovní migraci. Poté nastínila, v čem spočívá práce komunitní tlumočnice pro vietnamské klienty, které se v současnosti věnuje. Jako komunitní tlumočnice se věnuje nejen samotnému tlumočení, ale také vysvětlování interkulturních rozdílů nebo doprovázení klientů na schůzky ve škole, s cizineckou policií apod.

78946529_851421478637167_865099511125508096_n

„Ami je jednou z těch lidí, kteří dělají mravenčí práci, která přispívá k tomu, aby si česká a vietnamská komunita lépe porozuměly,“ upozornila Kristina Ambrožová, ředitelka Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE, která se promítání zúčastnila. Pro Ami bylo snadné najít s klienty Domova odpočinku ve stáří společnou řeč také díky tomu, že sama jako malá trávila vánoční svátky se svou „českou babičkou“. Je jednou z mnoha českých Vietnamců, kteří část dětství trávili s českými tetičkami a babičkami, ke kterým je zaměstnaní rodiče dávali na hlídání.

Promítání filmu "Doma tady a teď" v Domově odpočinku ve stáří v Krabčicích.

Vzhledem k vlivu obou kultur, ve kterých Ami vyrůstala, slaví dnes s vlastní rodinou jak Vánoce, tak Vietnamský nový rok Tết. Ten se slaví vždy první den prvního lunárního měsíce v daném roce a letos vychází na 25. ledna. Přiblížila i jiné kulturní rozdíly, jako například to, že se Vietnamci většinou nedívají přímo do očí, nebo tradiční vietnamský oděv pro muže a ženy.

Na akci panovala přátelská a poklidná předvánoční atmosféra. Kulturní akce podobného charakteru nejsou v Krabčicích, které jsou prvním diakonickým projektem na našem území, výjimkou. Tento Domov odpočinku ve stáří, jehož historie sahá až do roku 1864, je totiž proslulý svým individuálním přístupem ke všem klientům a snahou nabízet různá zpestření v podobě duchovních programů, výtvarných dílen, vycházek a jiných aktivit.