První video od partnerské organizace Ambrela - Tváre migrácie: Rozmanitosť nám je pochuti

5. února 2021

První ze dvou videií od partnerské organizace Ambrely o rozmanitosti chutí a lidí.

První video od partnerské organizace Ambrela
5. února 2021 - První video od partnerské organizace Ambrela - Tváre migrácie: Rozmanitosť nám je pochuti

Za posledních 150 let ze Slovenska emigrovalo až milion Slováků a Slovenek. V různých koutech světa našli nový domov a uplatnění a založili si tam rodiny. Ve světě se dnes ke slovenským kořenům hlásí až dva miliony lidí. V současné době tomu není jinak – naši blízcí odcházejí ze Slovenska za prací, studiem a lepším životem. A tento jev nezpomalila ani pandemie Covid-19. Málokdy si uvědomíme, že slovenské zdravotní sestry, které cestují za prací do Rakouska, jsou také migranti a slovenští studenti programu Erasmus+, ve Španělsku, či jiných zemích, jsou migranti také. Dnes byste téměř v každé rodině našli "tvář migrace". Migrující Slováci a Slovenky si také přejí, aby se k nim lidé v zahraničí chovali s úctou a respektem. To by mělo platit i obráceně – k cizincům, kteří přišli na Slovensko, bychom se měli chovat tolerantně.

V únoru, Ambrela uvádí sérii videí, spolu s on-line diskusí o migraci a udržitelném rozvoji. První video s názvem „Rozmanitosť nám je pochuti“ vytvořila agentura Čosi, která s Ambrelou spolupracovala na kampaních o udržitelném životním stylu již v minulosti.

Video představuje zahraniční příchutě, jako je polévka pho, kari rýže nebo kebab v pita chlebu, které nám již dávno nejsou cizí. Autoři videa se ptají: "Proč pak mnozí nepřijímají jinou kulturu a lidi, kteří nám tyto cizí příchutě a oblíbené pokrmy přinesli? Koneckonců, různé kultury a zvyky mohou naše životy příjemně okořenit."

Koncept prvního videa vysvětluje i ředitel reklamní agentury Čosi, Maroš Kemény: „Aby ľuďom všetko cudzie ‘neležalo v žalúdku’, potrebovali sme nájsť a kreatívne vyjadriť silnú mainstreamovú tému, s ktorou sme denne v kontakte, a v ktorej sa nájde doslova každý. Takouto témou je nesporne cudzokrajná kuchyňa, ktorá je u nás, na Slovensku, ako doma. Jedlo ľudí spája, a preto sme práve na cudzokrajnej kuchyni postavili kreatívny koncept, v ktorom hľadáme cestu k rešpektovaniu rôznorodosti a tolerancii voči kultúre a individualite ľudí, ktorých kultúra a zvyky nás môžu vzájomne obohatiť.”

Výkonný tajemník Ambrely, Daniel Kaba, upozorňuje, že migrace často není volbou, ale otázkou přežití a probíhá především v tzv. rozvojových zemích. „Podľa odhadu OSN z roku 2016 asi 66 miliónov ľudí opustilo domov z dôvodu prenasledovania, konfliktov, násilia a porušovania ľudských práv. Viac ako 40 miliónov z nich je presídlených, migruje v rámci vlastnej krajiny.“ Zároveň dodává, že ne všichni migranti míří na západ. „Z ďalšej správy OSN z roku 2018 vyplýva, že v tzv. rozvojových krajinách skončí 21,7 milióna migrantov a migrantiek, zatiaľ čo v EÚ a USA dohromady ‘len’ 3,6 milióna ľudí v pohybe.

Vzhledem k tomu, že členské organizace Ambrely působí právě v zemích, jako je Ukrajina, Irák, Libanon, Etiopie, Uganda nebo Jižní Súdán, tedy v zemích zasaženými přírodními katastrofami, či válečnými konflikty, a pomáhají zranitelným lidem v těchto zemích čelit humanitárním krizím, je důležité vysvětlit smutný jev uprchlictví a důvody (často nucené) migrace zranitelných komunit pryč z jejich domovů.

Druhé video na toto téma bude k dispozici v pondělí 8. 2. 2021.