Loutkové představení „Smooth Life“ na letošním Refufestu

24. října 2019

Koncerty, přednášky, výstavu fotografií a mnoho dalšího mohli zažít návštěvníci letošního Refufestu. Za projekt SDGs a migrace jsme rádi, že jsme mohli přispět k uskutečnění této již tradiční akce, jejíž mise spočívá ve vyjádření solidarity uprchlíkům a v poukázání na to, že „Praha je kosmopolitním centrem, kde spolu žijí lidé různých náboženství, národností a kultur.“

Loutkové „Smooth Life“ letošním ročníku Refufestu
24. října 2019 - Loutkové představení „Smooth Life“ na letošním Refufestu

Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE festival podpořilo po stránce finanční, ale také programové a to představením „Smooth Life“ (česky „Jemný život“) od souboru Dafa Puppet Theatre. Letošní ročník festivalu se konal v nově otevřené a památkově chráněné barokní Invalidovně během dvou dnů. V pátek 27.9. proběhla uzavřená část programu věnovaná pouze školám. V sobotu pak následoval otevřený program pro veřejnost, na který se přišlo podívat dohromady 2700 lidí. Festival organizuje InBáze již od roku 2005. Od té doby se měnila místa, na kterých festival probíhal i jeho četnost. Letošní ročník se organizátoři vrátili ke klasickému zářijovému termínu.

Loutkové představení Smooth Life se na Refufestu odehrálo během sobotního odpoledne hned dvakrát. Vnitřní prostory Invalidovny se tak na chvíli staly svědky životního příběhu Husama Abeda, Palestince, který se narodil a vyrůstal v největším jordánském uprchlickém táboře Baqa'a, který leží 20 km na sever od Ammánu.

Smooth_Life_Refufest

Diváky ale nečekalo smutné a strastiplné vyprávění, jako spíš komicky pojaté běžné denní situace, které život v uprchlickém táboře skýtá. Dlouhé čekání v řadách na příděly jídla, korupce, kterou přerozdělování potravin přináší, nebo hry, které provázely vyrůstání protagonisty a jeho sourozenců. To vše bylo vyprávěno za pomocí nejen loutek, ale také plechovek, drátů nebo rýžových zrn. Jedna z divaček podotýká, že „polidštění jednoduchých objektů přispívá k přenosu komplexních emocí.“

Divadlo provázela také hudba a jídlo, které sdíleli herci s publikem po konci představení. Jednalo se tedy o zážitek pro všechny smysly. „Mám tohle představení moc rád. Je to už podruhé, co jsem se na něj přišel podívat. (…) a  oceňuji také interakci s publikem. Jedná se o dílo zajímavé nejen esteticky, ale také tím, že vyzdvihuje roli rodiny (z latiny fame, neboli ti, kteří jedí spolu).“ řekl další z diváků.