Tohle výročí nechce nikdo slavit

17. března 2021

Konflikt v Sýrii vypukl před 10 lety. Z domovů vyhnal víc jak třináct milionů lidí. Stovky tisíc připravil o život. Přes dva miliony školáků kvůli válce nemohou chodit do školy.
Humanitární organizace poskytují v Sýrii potraviny, hygienické balíčky, pomáhají zajistit vzdělávání, lékařskou péči, podporují zemědělství i vznik pracovních míst.Pomoci se tak každý měsíc dostane stovkám tisíc Syřanů.

Tohle výročí nechce nikdo slavit.
17. března 2021 - Tohle výročí nechce nikdo slavit

Před vleklou občanskou válkou uteklo ze Sýrie do sousedního Libanonu na milion a půl lidí. Zemi však trápí vážné ekonomické problémy i pandemie koronaviru. Diakonie věnuje svůj 14. ročník Postní sbírky právě na podporu ohrožených dětí v Libanonu a zlepšení jejich přístupu ke vzdělání.

Paní Leila přišla se svou rodinou z válkou rozvrácené Sýrie před pěti lety. Její muž sem jezdil za prací, proto zde přirozeně hledali útočiště. Rodina žije v nuzném slumu na předměstí Bejrútu, kde za pronajatou místnost platí dvě stě dolarů měsíčně. Leilin manžel bere jakoukoliv práci, kterou dostane, ale situace je těžká, hlubokou ekonomickou krizi loni posílila pandemie a srpnový výbuch v bejrútském přístavu. Peníze, které vydělá, sotva stačí na základní potraviny a pleny pro nejmladší dítě. Rodin, jako je Leilina, v Bejrútu přibývá.

„Současná situace zvyšuje podíl těch, kteří žijí pro Středoevropana v těžko představitelné chudobě. Tu často provází další problémové jevy – chybějící školní docházka dětí, dětská práce, zdravotní potíže z nekvalitní stravy či předčasné vdávání dívek,“ říká Erik Siegl vedoucí zahraničních humanitárních projektů Diakonie ČCE, které v Libanonu podporuje také Ministerstvo zahraničí.

Je tu však také viditelná stopa české pomoci. Leila se s těžké chvíli obrátila na komunitní centrum Tahaddi, kde díky Diakonii dostala každý měsíc poukázky na jídlo v hodnotě 80 dolarů, kojeneckou výživu a pleny.

Starší Leilin syn může za běžných okolností navštěvovat školu podporovanou Diakonií. V přeplněných libanonských státních školách pro něj místo nebylo, překážkou jsou i dva zameškané roky, kdy kvůli válce doma nechodil do školy. Kvůli pandemii je komunitní škola uzavřená, ale učitelé se snaží děti vzdělávat na dálku.

„Vyučujeme děti přes whatsapp na mobilním telefonu, který většina rodin má. Kromě toho rodiny pravidelně navštěvujeme a podporujeme ženy, aby se se svými dětmi učili, říká Catherine Mourtada vedoucí vzdělávacího centra a dodává: „Díky Diakonii jsme mohli loni také pořídit malé stolky, aby děti nepsaly doma na zemi. A levné tablety, které dětem na výuku půjčujeme.“

Právě pro toto vzdělávací centrum je určen i letošní výtěžek Postní sbírky Diakonie, která probíhá každoročně 40 dní před Velikonoci. Kromě školy podpoří i komunitní centrum pro děti v předškolním věku, kterým poskytne prostor pro hry a rozvoj a pomůže se připravit na regulérní školní docházku. 

Čísla a fakta

 

  • 10 let války v Sýrii
  • 7 mil. lidí opustilo své domovy v rámci země
  • 6 mil. lidí odešlo do sousedních států
  • 2,5 milionů syrských dětí nechodí do školy

Libanon a syrští uprchlíci

 

  • 1,5 mil. lidí přišlo ze Sýrie
  • 53 % jsou děti pod 18 let
  • 73 % žije pod hranicí chudoby
  • 55 % domácností má méně než 2,9 dolaru na hlavu na den
  • 31 % dětí ve věku 6-14 nechodí do školy
  • 78 % dětí ve věku 15–18 nechodí do školy

Zdroj: UNHCR